Nieraz słyszymy, że wiek to tylko liczba. Jednak rzadko zastanawiamy się, która liczba ma znaczenie – wiek naszego mózgu. Stopniowe pogarszanie się funkcji poznawczych może rozpocząć się już po 40-tym roku życia. Oznacza to, że może dotyczyć nawet 2.2 miliardów ludzi na Ziemi1.
Przez ostatnie kilkadziesiąt lat rozwój technologii był tak szybki, że nasz mózg nie nadążał z przystosowaniem się do ilości otaczających go bodźców.
W efekcie gorzej śpimy, odczuwamy zmęczenie, nie możemy się skupić, czy zmotywować do działania. Stres sprawia, że nasz organizm i mózg szybciej zużywają niezbędne składniki odżywcze niż im je dostarczamy. W dłuższej perspektywie może to się negatywnie odbić na naszym zdrowiu.
Pogarszanie się funkcji poznawczych zaczyna się bardzo niewinnie. Zapominamy gdzie leżą kluczyki do samochodu, umykają nam pojedyncze słowa – kryją się na końcu języka, ale nie możemy sobie ich przypomnieć, gdy są potrzebne, coraz trudniej jest nam się skoncentrować na wykonywanym zadaniu. Chyba każdy z nas był już kiedyś w takiej sytuacji.
Są wśród nas też szczęśliwcy, którzy nigdy nie mieli najmniejszych problemów z pamięcią. Naukowcy ustalili, że takie osoby charakteryzuje wysoki poziom acetylocholiny w organizmie, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przesył sygnału między komórkami nerwowymi naszego mózgu. Niestety, u większości z nas produkcja acetylocholiny po 45-tym roku życia, spowalnia2.
Dowiedz się więcej dlaczego warto wybrać MemoreX®?
1 Singh-Manoux Archana, Kivimaki Mika, Glymour M Maria, Elbaz Alexis, Berr Claudine, Ebmeier Klaus P et al. Timing of onset of cognitive decline: results from Whitehall II prospective cohort study BMJ 2012; 344 :d7622
2 Hasselmo, Michael E. The role of acetylcholine in learning and memory Current opinion in neurobiology vol. 16,6 (2006): 710-5. doi:10.1016/j.conb.2006.09.002