Pamięć i koncentracja

Nieraz słyszymy, że wiek to tylko liczba. Jednak rzadko zastanawiamy się, która liczba ma znaczenie – wiek naszego mózgu. Stopniowe pogarszanie się funkcji poznawczych może rozpocząć się już po 40-tym roku życia. Oznacza to, że może dotyczyć nawet 2.2 miliardów ludzi na Ziemi1.

Jaki jest wpływ codziennego stresu na nasz mózg?

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat rozwój technologii był tak szybki, że nasz mózg nie nadążał z przystosowaniem się do ilości otaczających go bodźców.
W efekcie gorzej śpimy, odczuwamy zmęczenie, nie możemy się skupić, czy zmotywować do działania. Stres sprawia, że nasz organizm i mózg szybciej zużywają niezbędne składniki odżywcze niż im je dostarczamy. W dłuższej perspektywie może to się negatywnie odbić na naszym zdrowiu.

Czy to mnie w ogóle dotyczy?

Pogarszanie się funkcji poznawczych zaczyna się bardzo niewinnie. Zapominamy gdzie leżą kluczyki do samochodu, umykają nam pojedyncze słowa – kryją się na końcu języka, ale nie możemy sobie ich przypomnieć, gdy są potrzebne, coraz trudniej jest nam się skoncentrować na wykonywanym zadaniu. Chyba każdy z nas był już kiedyś w takiej sytuacji.

Są wśród nas też szczęśliwcy, którzy nigdy nie mieli najmniejszych problemów z pamięcią. Naukowcy ustalili, że takie osoby charakteryzuje wysoki poziom acetylocholiny w organizmie, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przesył sygnału między komórkami nerwowymi naszego mózgu. Niestety, u większości z nas produkcja acetylocholiny po 45-tym roku życia, spowalnia2.

Funkcje poznawcze mózgu

Dowiedz się więcej dlaczego warto wybrać MemoreX®?

1 Singh-Manoux Archana, Kivimaki Mika, Glymour M Maria, Elbaz Alexis, Berr Claudine, Ebmeier Klaus P et al. Timing of onset of cognitive decline: results from Whitehall II prospective cohort study BMJ 2012; 344 :d7622
2 Hasselmo, Michael E. The role of acetylcholine in learning and memory Current opinion in neurobiology vol. 16,6 (2006): 710-5. doi:10.1016/j.conb.2006.09.002

Wygodna dostawa do domu
Tylko oryginalne produkty
Firma godna zaufania
30 dni na zwrot
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej informacji
×
ZAMÓW
TERAZ
MemoreX®
MemoreX® na cały miesiąc
może być Twój ZA DARMO!